Има книги, които развличат. Има книги, които заинтригуват. Има и такива, които въздействат. И въздействието им е толкова силно, толкова опустошително, че е способно дори да промени начина ви на мислене и възприятието ви за света.
Именно такава роля изиграха за мен книгите, представени в настоящия пост. Естествено, далеч съм от мисълта, че всяка една от тези книги би имала същия ефект върху всеки един човек, но съм убеден, че ако дадете шанс на някоя от тях, може да останете приятно изненадани.
И понеже знам, че всеки има свои собствени интереси и предпочитания, ще се опитам да ви помогна в избора, правейки кратък преглед и описание на всяка една от избраните книги. Надявам се по този начин да ви бъда полезен.
“Кривата на щастието” – Иво Иванов:
Неповторимият стил на писане на българския спортен журналист ще ви плени още от първата страница на книгата му и няма да ви даде мира до последния й ред, независимо дали имате задълбочени, основни или никакви познания за спорта.
В 77 изключително вдъхновяващи спортни истории, авторът ни представя действителни личности от различни видове спорт, чиито лични истории носят скрити послания за въпроси далеч надхвърлящи света на спорта. Чрез тези разкази Иво ни кара да се замислим за много по-дълбоки неща – за живота и смъртта, за щастието и късмета, за силата на волята и важността на решенията, които вземаме.
За разлика от останалите книги, представени в настоящата статия, които разказват по една необикновена история, книгата на Иво Иванов разкрива десетки хоризонти, които със сигурност ще променят мирогледа ви, а ако някога имате честта да срещнете автора на живо, ще се убедите, че доброто все още съществува.
“Родени да тичат” – Кристофър МакДугъл:
Книгата, която запали милиони хора по цял свят по бягането на дълги разстояния, е един своеобразен приключенски епос, в който има за всекиго по нещо – увлекателни истории и забавни ситуации, полезни съвети, спиращи дъха приключения, и какво ли още не.
Неизменното присъствие на “Родени да тичат” в топ 10 на редица световни литературни класации говори само по себе си, но най-ценното в нея са революционните й открития, водещи до рязкото увеличаване на броя на бегачите на дълги разстояния сред непрофесионалните атлети.
Приносът на Макдугъл се състои в това, че майсторски успява да отвори очите на обикновения човек, карайки го да осъзнае, че не е нужно непременно да е свръхатлет, за да бяга десетки и дори стотици километри. Нещо повече – ние не просто можем, но и сме родени да тичаме.
“Ултра здравето” – Рич Рол:
Ако отчаяно се нуждаете от мотивация, за да промените живота си, или поне негативните му страни, горещо ви препоръчвам да се потопите в житейската история на Рич Рол, чиято книга умело разкрива изумителната трансформация в живота на автора.
“Ултра здравето” е въплащение на нашумелия наскоро израз “From zero to hero” – години наред авторът води почти непосилна битка срещу накротиците и най-вече алкохола, на които се е предал в плен, за да успее накрая да се отскубне от опасната им прегръдка. Това обаче не се оказва достатъчно за Рич и той решава да направи още една стъпка – от затлъстял и апатичен към живота адвокат със скучно ежедневие се превъръща в един от най-издръжливите атлети в света. Постигайки всичко това след 40-тата си годишнина, авторът разбива на пух и прах митовете за средната възраст.
Ако търсите вдъхновение в нечия история, чрез която да осъзнаете, че няма навъзможни неща и че никога не е късно да промените живота си към по-добро, това е книгата за вас. Колкото и добре написана да е обаче, сама по себе си тя няма да е достатъчна – ще се наложи да запретнете ръкави и да приложите и на практика поне част от упоритостта и решителността на автора.
“Яж и тичай” – Скот Юрек (и Стив Фридман):
Книгата на един от най-доминиращите бегачи на свръхдълги разстояния за всички времена представлява забележителна смесица между вдъхновяващата лична изповед на автора и редица практически съвети за това как да бъдем здрави, силни и издръжливи.
В нея има за всекиго по нещо – любителите на психологическата страна на издръжливостта ще открият вдъхновение в многобройните състезателни истории от забележителната кариера на Юрек, теоретиците – научни факти за бягането и здравословния начин на живот, а любителите на кулинарията (и по-специално на веганската кухня) – полезни рецепти и практически съвети за здравословно хранене.
Независимо дали сте начинаещ бегач, опитен ултрамаратонец или просто човек, опитващ се да се храни и живее здравословно, книгата на Скот Юрек ще ви разкрие нови хоризонти за това на какво сте способни и докъде се простират човешките възможности.
“Върхове и хора” – Людмил Янков:
Някои книги не просто се четат, а се чувстват и преживяват. Точно такава е книгата на великия български алпинист Людмил Янков.
Освен че ще ви превърне в почти преки свидетели на емблематични за българския алпинизъм експедиции като Лхотце ’81 и Еверест ’84, “алпинистът с нежно сърце” ще ви разкаже по неповторим начин за “цената на мечтата”, за мъжеството и жертво-готовността, за болката и смелостта.
Разтърсващите откровения на Людмата могат да разплачат дори и най-каменната личност, а стиховете му не просто докосват душата – те я галят нежно.
Рядък пример за мъжество и нежност, историята на Людмил определено заслужава да бъде “преживяна” чрез книгата му.
“Iron War” – Мат Фицджералд:
Ако личната ви мотивация се повишава, когато четете за безкомпромисното съперничество между най-великите личности в даден спорт, книгата на Мат Фицджералд е точно за вас.
Умело проследявайки живота на двамата най-добри триатлонисти Марк Алън и Дейв Скот, авторът прави дълбок психологически портрет на двамата атлети и майсторски посочва факторите, които ги мотивират и превръщат в най-значимите фигури в техния спорт. Анализирайки живота, тренировките и постиженията на Скот и Алън, Фицджералд проследява бляскавата кариера на двамата “железни мъже”, а кулминацията си книгата достига в живописното описание на най-великото състезание в историята на Ironman – епичната “желязна война” от 1989 г.
Четиво на Фицджералд майсторски ще ви потопи във водите на хавайския бряг, ще ви пренесе през полетата с лава на вулканичния остров, ще ви прекара с бясна скорост през улиците на емблематичния град Кайлуа-Кона, за да изживеете едно от най-великите съперничества не само в света на триатлона, но и на ендюрънс спортовете като цяло.
“Тичай или умри” – Килиан Жорнет:
За разлика от книгата на Юрек, в своеобразната си автобиография считаният от мнозина за най-великия съвременен бегач на планетата Килиан Жорнет набляга на психологическата страна на издръж- ливостта, умишлено пренебрегвайки безсмислените факти и ненужните практически съвети, с които и без това сме “заляти” в ежедневието.
В книгата си младият испанец разкрива своята безмилостна философия, която за мнозина граничи с лудост. Безкомпро- мисната решителност и непремиримост на каталунеца неслучайно е залегнала и в заглавието на книгата му – за автора няма рамки и ограничения, няма страх и оправдания, няма вариант за отстъпление. Има само две възможности – тичай или умри.
Ако черпите вдъхновение от мотивиращите истории на великите бегачи, а скучните факти и статистики ви отегчават, определено си заслужава да се понесете по стъпките на Килиан Жорнет и неговото невероятно пътешествие.
“Първите седем” – Боян Петров:
Отново сме на вълна алпинизъм, но подходът на Боян Петров е коренно различен от този на Людмил Янков. На “разголената” душа на Людмата ярко контрастират аналитичните и прагматични описания на Боян; на смелите мечти на Янков се противопоставя твърдата решителност на Петров.
За разлика от “Върхове и хора”, “Първите седем” е своеобразен наръчник за изкачване на високи върхове, като дори името на книгата загатва за непоколебимата решителност на автора.
Четивото е изключително подходящо за тези, които си падат по научната страна на алпинизма и биха искали да разберат повече за физическата подготовка, подбора на екипировка, организирането на експедициите, стиловете на изкачване и т.н.
Въпреки привидната студенина и липса на емоции, Боян беше човек, който имаше големи мечти и ги следваше безрезервно. За съжаление всички ние изгубихме не само един великолепен човек и алпинист, но и възможността да се докоснем до “Вторите седем” като читатели.
Все пак Боян Петров ще остане завинаги в сърцата на хиляди българи като един от героите на нашето съвремние. Почивай в мир, Бояне!
“Колко силно го искаш” – Мат Фицджералд:
Ако сте любители на спортовете за издръжливост навярно сте чували, че в тях психиката е далеч по-важна от физиката. А ако сте участвали в състезание от подобен тип, навярно сте се убедили в правотата на горното твърдение. Именно върху ролята на психологическия фактор се съсредоточава книгата на Фицджералд, която представлява задълбочено изследване на ролята на съзнанието при едни от най-трудните състезания в спорта.
Авторът, който освен спортен журналист е и диетолог, лектор и мотиватор, е събрал впечатляваща колекция мотивиращи истории от света на бягането на дълги и свръхдълги разстояния, колоезденето, триатлона и гребането, в които атлетите компенсират липсата на физическа сила или издръжливост с нещо от своето съзнание, за да постигнат на пръв поглед невъзможното.
Книгата е задължително четиво за любителите на спортната психология, както и за практикуващите спортове за издръжливост, които биха намерили ценни съвети, техники и стратегии за успех чрез повишаване на психическата си устойчивост и издръжливост.
“Днес всички ще умрем по малко” – Ричард Аскуит:
Уникалната история на смятания от специалистите за най-великия бегач на всички времена Емил Затопек несъмнено ще ви плени още от първите страници.
Авторът посвещава немалка част от живота си на задълбоченото проучване на живота на “чешкия локомотив”, провеждайки многобройни срещи с неговата съпруга, приятели и роднини и изчитайки голям набор официални и неофициални документи. Аскуит иска не просто да се запознае с фактологията, а да опознае Затопек истински, да се потопи в живота му.
А какъв живот само има Емил! Живот, в който величието се редува с болката, славата – с трагизма. А той прекрасно знае да понася и двете – първото с изключителна скромност, а второто – с широка и искрена усмивка. Именно затова Затопек ще ви плени не с десетките си рекорди и многобройните си медали, а със своя искрящ образ, оргомна харизма, благ характер и добро сърце. Думите на Емил, че “бегачът трябва да тича не с пари в джобовете, а с мечти в сърцето” много точно отразяват същността на характера му и ясно показват каква личност е бил.
И ако все пак нямате достатъчно време и решите да пропуснете книгата на Аскуит, горещо ви препоръчвам поне да прочетете статията шедьовър на Иво Иванов “Защото искам да сънувам”, която в доста по-кратък вариант ще ви запознае с живота на чешката легенда в бягането.
Warning: Use of undefined constant pings - assumed 'pings' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/customer/www/georgicholakov.com/public_html/blog/wp-content/themes/lovecraft/comments.php on line 46
29 Pingbacks